HammerDownUSA.com

 

KNOXVILLE RACEWAY, Knoxville, IA

August 10, 2006

 

410 RESULTS

 

Thursday points Un-official

 

  1. Joey Saldana 474
  2. Jason Meyers 473
  3. Wayne Johnson 471
  4. Jason Johnson 470
  5. Kaley Gharst 463
  6. Don Droud Jr. 460
  7. Tim Kaeding 456
  8. Brian Paulus 448
  9. Dusty Zomer 444
  10. Paul McMahan 444
  11. Tony Bruce Jr. 443
  12. Brian Brown 440
  13. Jeff Shepard 423

 

Time Trials, 1 lap, 1. Don Droud Jr., Lincoln NE, 14.927; 2. Joey Saldana, Brownsburg IN, 15.125; 3. Dusty Zomer, (R) Brandon SD, 15.126; 4. Randy Hannagan, Pittsboro IN, 15.134; 5. Todd Shaffer, Millerstown PA, 15.178; 6. Wayne Johnson, Oklahoma City OK, 15.229; 7. Ricky Logan, Little Rock AR, 15.253; 8. Rager Phillips, (R) Pleasantville IA, 15.264; 9. Tony Bruce Jr., Liberal KS, 15.283; 10. Brian Brown, Grain Valley MO, 15.324; 11. Jason Meyers, Clovis CA, 15.348; 12. Kaley Gharst, Decatur IL, 15.383; 13. Greg Wilson, Benton Ridge OH, 15.385; 14. Jac Haudenschild, Wooster OH, 15.387; 15. Jason Martin, Liberal KS, 15.414; 16. Jason Johnson, Eunice LA, 15.424; 17. Josh Higday, Des Moines IA, 15.434; 18. Paul McMahan, Nashville TN, 15.459; 19. Tim Kaeding, San Jose CA, 15.463; 20. Brian Paulus, Mechanicsburg PA, 15.467; 21. Kraig Kinser, Bloomington IN, 15.476; 22. Kelly Kinser, Bloomington IN, 15.484; 23. Neil Shepherd, Warsaw IN, 15.504; 24. Dion Hindi, Albuquerque NM, 15.546; 25. Dean Jacobs, Wooster OH, 15.547; 26. Tyler Walker, Los Angeles CA, 15.567; 27. Kevin Swindell, Germantown TN, 15.57; 28. Jeff Shepard, Upperco MD, 15.585; 29. Brock Mayes, Bucyrus OH, 15.593; 30. Rich Bubak, Golden Co, 15.595; 31. Chad Meyer, Sioux Falls SD, 15.641; 32. Dennis Moore Jr., Grinnell IA, 15.705; 33. Nick Smith, Broken Arrow OK, 15.725; 34. Terry McCarl, Altoona IA, 15.744; 35. Stevie Smith, Broken Arrow OK, 15.753; 36. Jeff Mitrisin, Oskaloosa IA, 15.769; 37. Ricky Stenhouse Jr., Olive Branch MS, 15.791; 38. Brian Ellenberger, Butler PA, 15.814; 39. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust. , 15.825; 40. Dale Howard, Byhalia MS, 15.828; 41. Jesse Hockett, Warsaw MO, 15.847; 42. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. , 15.879; 43. Danny Smith, Danville IN, 15.9; 44. Brent Antill, Ankeny IA, 15.901; 45. Chris Walraven, Knoxville IA, 15.965; 46. Jessica Zemken, Sprakers NY, 15.993; 47. Larry Pinegar II, Des Moines IA, 16.027; 48. Travis Whitney, Champlin MN, 16.078; 49. Tim Hunter, Millersburg OH, 16.093; 50. Robert Ballou, Rocklin CA, 16.117; 51. Greg Jones, Earlham IA, 16.118; 52. Brian Carlson, Linden IN, 16.183; 53. Kim Mock, Pleasant Prairie WI, 16.344; 54. Kyle Hirst, Elk Grove CA, 16.39; 55. Seth Brahmer, Wisner NE, 16.44; 56. Jerrel Slinkard, Melcher-Dallas IA, 16.449; 57. Cameron McGahan, Kenai AK, 16.507; 58. Shawn Sander, El Paso TX, 16.608; 59. Dave Enders, Kiel WI, 16.845; 60. Jamie McDonald, Birkenhead Point, NI, NZ , 16.975; 61. Jesse Baker, Grants NM, 17.17; 62. Michael Strader, Rock Island IL, 17.952; 63. Troy Little, Sydney, NSW, Aust. , No Time; 64. Robert Bell, Colfax IA, No Time; 65. Mallory Armfield, St. Joseph MO, No Time; 66. Jesse Giannetto, Palo IA, No Time;

 

Last Chance Heat, 8 laps, 2:18.7: 1. Brian Carlson, Linden IN; 2. Kim Mock, Pleasant Prairie WI; 3. Greg Jones, Earlham IA; 4. Kyle Hirst, Elk Grove CA; 5. Jamie McDonald, Birkenhead Point, NI, NZ ; 6. Seth Brahmer, Wisner NE; 7. Dave Enders, Kiel WI; 8. Shawn Sander, El Paso TX; 9. Cameron McGahan, Kenai AK; 10. Jesse Baker, Grants NM; 11. Michael Strader, Rock Island IL; 12. Jerrel Slinkard, Melcher-Dallas IA; 13. Robert Bell, Colfax IA;

 

Heat 1, 10 laps, No Time: 1. Jason Johnson, Eunice LA; 2. Jason Meyers, Clovis CA; 3. Jesse Hockett, Warsaw MO; 4. Wayne Johnson, Oklahoma City OK; 5. Chad Meyer, Sioux Falls SD; 6. Don Droud Jr., Lincoln NE; 7. Kraig Kinser, Bloomington IN; 8. Jeff Mitrisin, Oskaloosa IA; 9. Jessica Zemken, Sprakers NY; 10. Tyler Walker, Los Angeles CA;

 

Heat 2, 10 laps, No Time: 1. Ricky Stenhouse Jr., Olive Branch MS; 2. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 3. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 4. Kaley Gharst, Decatur IL; 5. Joey Saldana, Brownsburg IN; 6. Josh Higday, Des Moines IA; 7. Kelly Kinser, Bloomington IN; 8. Larry Pinegar II, Des Moines IA; 9. Kevin Swindell, Germantown TN; 10. Ricky Logan, Little Rock AR;

 

Heat 3, 10 laps, 2;46.6: 1. Travis Whitney, Champlin MN; 2. Jeff Shepard, Upperco MD; 3. Paul McMahan, Nashville TN; 4. Brian Ellenberger, Butler PA; 5. Danny Smith, Danville IN; 6. Greg Wilson, Benton Ridge OH; 7. Dusty Zomer, (R) Brandon SD; 8. Rager Phillips, (R) Pleasantville IA; 9. Neil Shepherd, Warsaw IN; 10. Nick Smith, Broken Arrow OK;

 

Heat 4, 10 laps, 2;49.2: 1. Terry McCarl, Altoona IA; 2. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust. ; 3. Tim Kaeding, San Jose CA; 4. Tony Bruce Jr., Liberal KS; 5. Brent Antill, Ankeny IA; 6. Tim Hunter, Millersburg OH; 7. Randy Hannagan, Pittsboro IN; 8. Jac Haudenschild, Wooster OH; 9. Brock Mayes, Bucyrus OH; 10. Dion Hindi, Albuquerque NM;

 

Heat 5, 10 laps, 2:50.0: 1. Chris Walraven, Knoxville IA; 2. Stevie Smith, Broken Arrow OK; 3. Brian Paulus, Mechanicsburg PA; 4. Robert Ballou, Rocklin CA; 5. Brian Brown, Grain Valley MO; 6. Jason Martin, Liberal KS; 7. Todd Shaffer, Millerstown PA; 8. Dean Jacobs, Wooster OH; 9. Rich Bubak, Golden Co; 10. Dale Howard, Byhalia MS;

 

C- Feature , 10 laps, 2:57.1: 1. Ricky Logan, Little Rock AR; 2. Dion Hindi, Albuquerque NM; 3. Brock Mayes, Bucyrus OH; 4. Kevin Swindell, Germantown TN; 5. Nick Smith, Broken Arrow OK; 6. Kim Mock, Pleasant Prairie WI; 7. Neil Shepherd, Warsaw IN; 8. Kyle Hirst, Elk Grove CA; 9. Greg Jones, Earlham IA; 10. Dale Howard, Byhalia MS; 11. Rich Bubak, Golden Co; 12. Seth Brahmer, Wisner NE; 13. Dave Enders, Kiel WI; 14. Jessica Zemken, Sprakers NY; 15. Jamie McDonald, Birkenhead Point, NI, NZ ; 16. Shawn Sander, El Paso TX; 17. Brian Carlson, Linden IN; 18. Jesse Baker, Grants NM; 19. Cameron McGahan, Kenai AK; 20. Tyler Walker, Los Angeles CA;

 

B Feature , 12 laps, No Time: 1. Don Droud Jr., Lincoln NE; 2. Joey Saldana, Brownsburg IN; 3. Dusty Zomer, (R) Brandon SD; 4. Brian Brown, Grain Valley MO; 5. Randy Hannagan, Pittsboro IN; 6. Greg Wilson, Benton Ridge OH; 7. Ricky Logan, Little Rock AR; 8. Jeff Mitrisin, Oskaloosa IA; 9. Jac Haudenschild, Wooster OH; 10. Kraig Kinser, Bloomington IN; 11. Rager Phillips, (R) Pleasantville IA; 12. Todd Shaffer, Millerstown PA; 13. Kelly Kinser, Bloomington IN; 14. Tim Hunter, Millersburg OH; 15. Danny Smith, Danville IN; 16. Dion Hindi, Albuquerque NM; 17. Brent Antill, Ankeny IA; 18. Chad Meyer, Sioux Falls SD; 19. Larry Pinegar II, Des Moines IA; 20. Dean Jacobs, Wooster OH; 21. Jason Martin, Liberal KS; 22. Josh Higday, Des Moines IA;

 

A Feature , 25 laps, No Time: 1. Jason Johnson, Eunice LA; 2. Tim Kaeding, San Jose CA; 3. Jason Meyers, Clovis CA; 4. Kaley Gharst, Decatur IL; 5. Brian Paulus, Mechanicsburg PA; 6. Wayne Johnson, Oklahoma City OK; 7. Joey Saldana, Brownsburg IN; 8. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 9. Paul McMahan, Nashville TN; 10. Terry McCarl, Altoona IA; 11. Jeff Shepard, Upperco MD; 12. Stevie Smith, Broken Arrow OK; 13. Brooke Tatnell, San Souci, NSW, Aust. ; 14. Ricky Stenhouse Jr., Olive Branch MS; 15. Don Droud Jr., Lincoln NE; 16. Brian Brown, Grain Valley MO; 17. Tony Bruce Jr., Liberal KS; 18. Dusty Zomer, (R) Brandon SD; 19. Travis Whitney, Champlin MN; 20. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 21. Jesse Hockett, Warsaw MO; 22. Brian Ellenberger, Butler PA; 23. Chris Walraven, Knoxville IA; 24. Robert Ballou, Rocklin CA.

 

Lap Leaders: Paulus 1-7; Johnson 8-25

 

Combined points from both prelim nights. Unofficial! Saturday night A-Main qualifiers.

 

  1. Donny Schatz 484
  2. Craig Dollansky 482
  3. Joey Saldana 474
  4. Jason Meyers 473
  5. Fred Rahmer 472
  6. Wayne Johnson 471
  7. Jason Johnson 470
  8. Kaley Gharst 463
  9. Jason Solwold 460
  10. Don Droud Jr. 460
  11. Daryn Pittman 457
  12. Tim Kaeding 456
  13. Billy Alley 455
  14. Brian Paulus 448
  15. Ed Lynch Jr. 447
  16. Dusty Zomer 444
  17. Paul McMahan 444
  18. Steve Kinser 443
  19. Tony Bruce Jr. 443
  20. Sammy Swindell 442

 

Home